Malta Południowa - wakacje już od 689 zł

Na wakacje: Malta Południowa, Malta i Gozo

Przewodnik turystyczny: Malta i Gozo/ Wyspa Malta/ Malta Południowa

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
35 km/h130°
Bajeczne widoki i prehistoryczne zabytki – oto południowe wybrzeże Malty. Rozciąga się ono od Żabbarna wschodziepoŻurrieq na zachodzie. Wybrzeże jest bardzo malownicze – napotkamy tu liczne zatoczki, klify, jaskinie i groty. Piaszczyste plaże są nieliczne, znajdują się nad zatoką St. Thomas Bay oraz St. George's Bay. Ale to właśnie klify są wizytówką tej części wyspy. W pobliżu Żurrieq, jednego z najstarszych miast na wyspie znajduje się Błękitna Grota (Blue Grotto) – wielka skalna formacja, którą warto podziwiać zarówno z poziomu wody jak i z klifów wznoszących się ponad nią. W tej samej okolicy zobaczyć można wiatrak Xarolla z XVII w. oraz katakumby (wioska Ħal-Safi). Najciekawsze miejsca dla miłośników zwiedzania to jednak prehistoryczne świątynie megalityczne Hagar Qim i Mnajdra, powstałe pomiędzy 3800 a 2500 r. p.n.e., znajdujące się w pobliżu wsi Qrendi.

Atrakcje

 • Hagar Qim i Mnajdra – wpisane na listę UNESCO bliźniacze kompleksy świątynne, pochodzące sprzed 3000-2500 p.n.e., w których można podziwiać m.in. kamienne ołtarze, oraz megality zdobione spiralnymi motywami. Z obydwu świątyń roztacza się malowniczy widok na wysepkę Filfla.
 • Blue Grotto – Błękitna Grota to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Malty. Swoją nazwę zawdzięcza intensywnemu kolorowi wody, oświetlanym przez wpadające do groty promienie słoneczne. Popularne są wycieczki łodzią do wnętrza groty, po drodze mijając przepiekne formacje skalne.
 • Għar Dalam(Jaskinia Ciemności) – odkryto tutaj szczątki prehistorycznych zwierząt (m.in. karłowatego słonia, niedźwiedzia brunatnego, czy hipopotama), sprzed ok. 18 000 lat, oraz pierwsze ślady człowieka na Malcie (sprzed 7 400 lat). Jaskinia udostępniona jest do zwiedzania, warto również zajrzeć do muzeum znajdującego się zaraz przy wejściu, gdzie można zobaczyć kości znalezionych zwierząt, oraz rekonstrukcje wymarłych gatunków.
 • Marsaxlokk – niewielkie miasteczko rybackie tłumnie odwiedzane przez turystów w każdą niedzielę, kiedy odbywa się tu targ rybny. Rano można podglądać wybierających się na łowy rybaków, a po południu – skosztować potraw ze świeżo złowionych ryb czy owoców morza.

Ośrodki

 • Marsaskala – turystyczna miejscowość położona przy malowniczej Zatoce Marsaskala. Mimo z roku na rok powiększającej się liczby hoteli i apartamentów, nadal można napawać się spokojną atmosferą rybackiej wioski z charakterystycznymi, kolorowo pomalowanymi łódkami (luzzu) przycumowanych do nabrzeża.
 • Birżebbuġa – najpopularniejszy kurort Maltańczyków z piaszczystą plażą i licznymi klimatycznymi knajpkami i restauracjami, hotelami i pensjonatami.

Geografia i przyroda

Południowa Malta rozciąga się od Żabbar aż po Żurrieq. Charakteryzuje się bardzo urozmaiconą, poszarpaną, linią brzegową, pełną malowniczych zatoczek, jaskiń i grot, oraz przepieknych formacji skalnych. Z niektórych miejsc można również zobaczyć skalistą wysepkę Filfla, usytuowaną na Morzu Śródziemnym, w odległości 5 km od południowego brzegu Malty. Niegdyś była ona celem ćwiczeń wojskowych Brytyjczyków, dziś stanowi rezerwat przyrody i jest niedostępna dla zwiedzających.

Historia

To właśnie na południu Malty, w jaskini Għar Dalam, odkryto pierwsze ślady człowieka na wyspie. Na tym obszarze znaleziono również ruiny wielu świątyń, potwierdzających fakt, że była zamieszkana przez społeczności neolityczne. Na przestrzeni wieków sama wyspa przechodziła z rąk ro rąk – wpierw została skolonizowana przez Fenicjan, potem przejęli ją Kartagińczycy, aż wreszcie stała się częścią Cesarstwa Rzymskiego, a po jego uapdku - Bizancjum. Potem zdobywali ją kolejno Arabowie, Normanowie, Hohenstaufowie, Andegawenowie, Hiszpanie… W końcu w XVI wieku cesarz Hiszpanii Karol V ofiarował Maltę zakonowi joannitów (kawalerów maltańskich), którzy przez 4 miesiące sami bronili wyspę podczas wielkiego oblężenia Malty przez Turków.
Pod koniec XVIII w. wyspę zdobyła flota Napoleona. Franzuci zostali jednak szybko wyparci przez Brytyjczyków. Odtąd Malta stanowiła kolonię brytyjską do 1947 r., kiedy to uzyskała autonomię wewnętrzną. W 1974 r. proklamowana została Republika Malty, która od 1 maja 2004 należy do Unii Europejskiej.

Sport i rekreacja

 • Urozmaicona linia brzegowa, sprawia, że szczególnie atrakcyjne są rejsy wokół licznych malowniczych formacji skalnych, grot i zatok. Największą popularnością cieszą się tradycyjne maltańskie łódki zwane luzzu, które można wynająć.
 • Przy południowym wybrzeżu są również idealne tereny do nurkowania – z brzegu lub z łodzi. Początkujący mogą wziąć udział w lekcjach nurkowania i uzyskać odpowiedni certyfikat.
 • Popularne jest również wędkarstwo – łowić można z każdego miejsca przy brzegu.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Ubiór – kąpiel i opalanie się topless są niedozwolone. Chodzenie po ulicach lub po hotelu w skąpym stroju lub kostiumie kąpielowym może wzbudzić zgorszenie. Odpowiedni strój wymagany jest, kiedy odwiedza się świątynie. W większości restauracji i hoteli obowiązuje elegancki, lecz nieformalny strój, z wyjątkiem kasyn, gdzie mężczyźni muszą mieć marynarkę i krawat.

Malta Południowa, Malta i Gozo - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  112°   51 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.17°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  51°   44 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  112°   37 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:44

Malta Południowa - klimat w Malta i Gozo