Malta Północna - wakacje już od 689 zł

Na wakacje: Malta Północna, Malta i Gozo

Przewodnik turystyczny: Malta i Gozo/ Wyspa Malta/ Malta Północna

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
35 km/h130°
Region znany jest z popularnych miejscowości wypoczynkowych jak Qawra, Bugibba, Xemxija, Mellieha, St. Paul's Bay, Marfa czy Cirkewwa. Występują tu różnorodne plaże, w tym także piaszczyste, co na Malcie jest rzadkością. Północna część Malty to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania wysp Comino i Gozo. Ze względu na krystalicznie czystą wodę, przepiękne zatoki i rafy z podwodnymi jaskiniami (np. Anchor Bay, Ahrax Piont) oraz liczne wraki statków na dnie morza wokół wyspy, nurkowanie stało się tu bardzo popularnym sportem. W okolicy można znaleźć liczne szkoły i centra nurkowe.

Atrakcje

 • Mgarr – niewielkie miasteczko z dużym kościołem oraz ruinami dwóch prehistorycznych świątyń Ta’Hagrat i Skorba, które uznawane są za jedne z najstarszych na Malcie.
 • Popeye’s Village – osada rybacka zbudowana jako scenografia do filmu Roberta Altmana „Popeye” z Robinem Williamsem, składa się z 17 drewnianych, kolorowych domków. Po zakończeniu zdjęć filmowych prywatny przedsiębiorca wykupił cały kompleks i obecnie można je zwiedzać. Pokrzywione, kolorowe chatki niezwykle malowniczo współgrają z Anchor Bay – Zatoką Kotwic.

Ośrodki

 • Mellieha – niewielki, spokojny kurort z przyjemnymi knajpkami i hotelami. Jest dość popularny wśród turystów, ze względu na miłą atmosferę oraz piaszczystą plażę, uważaną za najlepszą na całej wyspie. Niedaleko znajduje się wiele tras spacerowych, atrakcyjnych dla turystów szukających ciszy.
 • St. Paul’s Bay – miejscowość wypoczynkowa z portem i licznymi restauracjami w których można zjeść wspaniałe dania rybne. W samej zatoce św. Pawła znajduje się wiele miejsc, upamiętniających pobyt Apostoła na wyspie (jak np. fontanna wskazująca miejsce z którego, dzięki uderzeniu św Pawła, miała trysnąć woda).
 • Bugibba – znany kurort z licznymi hotelami, restauracjami, dyskotekami i ruchliwą promenadą. Swoją popularność zawdzięcza również przystępnym cenom oraz bogatym życiem nocnym.
 • Qawra – w porównaniu z Bugibba, Qawra jest miejscowością o wiele spokojniejszą oraz bardziej luksusową.

Geografia i przyroda

Podobnie jak w części południowej, również na północy wyspy linia brzegowa jest urozmaicona, z wieloma zatoczkami, w których kryją się maleńkie piaszczyste plaże i malownicze klify. Nie brakuje tu tras spacerowych, które zachęcają do pieszego zwiedzania. W głębi lądu krajobraz jest odrobinę surowszy, ale nie mniej ciekawy. Wśród roślinności dominują agawy.

Historia

W dziejach Malty jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych było (legendarne) rozbicie się u jej brzegów statku św. Pawła, który jako więzień płynął do Rzymu na proces. Przyjmuje się, że statek uderzył o wyspeki na północ od Zatoki św. Pawła. Maltańczycy pomogli rozbitkom i należycie ich ugościli. Wg tradycji to właśnie wtedy Malta przyjęła chrześcijaństwo. Wydarzenie to zostało opisane w Dziejach Apostolskich, jednak wśród naukowców do dziś toczą się spory, czy opisaną tam wyspę należy identyfikować z Maltą. Największą konkurencją Malty w tej kwestii jest chorwacka wyspa Mljet.
Do dziś w Zatoce św Pawła jest wiele miejsc, upamiętniających rzekomyy pobyt apostoła. Pomnik św. Pawła znajdziemy nawet na niezamieszkanej wysepce Selmunett. Co roku odbywa się przy nim msza. Turyści mogą wynająć łódkę i popłynąć na tę słynną wysepkę.
Innym miejscem tradycyjnie związanym z św. Pawłem jest Rabat – dawna stolica wyspy, gdzie był on przetrzymywany przez kilka miesięcy.

Sport i rekreacja

 • W Bugibba można wykupić podwodne safari, podczas którego z najniższego pokładu ogląda się podwodną faunę i florę.
 • Z miejscowości usytuowanych na północnym wybrzeżu Malty można popłynąć na pobliskie wyspy – Comino i Gozo. Popularne są również rejsy dookoła wyspy Malty.
 • W Mellieha istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do nurkowania, nart wodnych i windsurfingu.
 • Dla turystów lubiących piesze wycieczki idealne będą okolice Mellieha, gdzie powstało wiele tras spacerowych.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Ubiór – kąpiel i opalanie się topless są niedozwolone. Chodzenie po ulicach lub po hotelu w skąpym stroju lub kostiumie kąpielowym może wzbudzić zgorszenie. Odpowiedni strój wymagany jest kiedy odwiedza się świątynie. W większości restauracji i hoteli obowiązuje elegancki lecz nieformalny strój, z wyjątkiem kasyn, gdzie mężczyźni muszą mieć marynarkę i krawat.

Malta Północna, Malta i Gozo - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  112°   51 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.17°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  51°   44 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  112°   37 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:44

Malta Północna - klimat w Malta i Gozo