Rabat - wakacje już od 1049 zł

Na wakacje: Rabat, Malta i Gozo

Przewodnik turystyczny: Malta i Gozo/ Wyspa Malta/ Region Valletta/ Rabat

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
35 km/h130°
Starożytna stolica Malty – Rabat to niewielkie, ale pełne uroku miasteczko, w którym niemal każdy zakątek jest związany z św. Pawłem. Znajduje się tu m.in grota, w której, jeśli wierzyć legendom, był przetrzymywany apostoł podczas swojego nieplanowanego pobytu na Malcie. W pobliżu jaskini znajduje się niewielki placyk, kościół oraz wczesnochrześcijańskie katakumby – wszystko nazwane imieniem św. Pawła. W mieście można także zobaczyć Domus Romana ze słynną trójwymiarową posadzką. Z Rabatu warto się wybrać do pobliskiej Mdiny, która w IX wieku przejęła po Rabacie miano stolicy.

Geografia i przyroda

Rabat położony jest w centralnej części Malty, jednak do zachodniego wybrzeża, wraz z jego spektakularnymi klifami, jest stąd blisko. Miasto położone jest na wzgórzu, dzięki czemu widoczne jest z daleka. W pobliżu Rabatu znajduje się największe skupisko zieleni na Malcie – tzw. Buskett Gadens. Nie jest to jednak naturalny kompleks leśny. Park został założony z polecenia Wielkiego Mistrza, jako miejsce polowań. Obecnie pełni on funkcje ogrodów miejskich.

Historia

Tereny Rabatu były zamieszkałe już w czasach neolitycznych. Za panowania Fenicjan znajdowało się tu miasto – Melita, ówczesna stolica wyspy. Z tego okresu zachowało się sporo grobowców – niektóre nietnknięte, inne zaadoptowane w późniejszych czasach na grobowce chrześcijańskie. Dopiero w za panowania Arabów stolicę przeniesiono do nowowybudowanej Mdiny, natomiast Melita zmieniła nazwę na Rabat, co po arabsku oznacza przedmieścia. Miasto kojarzone jest przede wszystkim ze św. Pawłem, który wg legend był przetrzymywany w grocie, która obecnie znajduje się przy kościele pod wezwaniem apostoła.

Atrakcje

 • Katakumby św. Pawła – wczesnochrześcijańskie katakumby to najbardziej znana atrakcja Rabatu.
 • Katakumby św. Agaty – drugie istotne wczesnochrześcijańskie miejsce pochówku. Dawniej, razem z Katakumbami św. Pawła tworzyły jeden kompleks. Współczesne nazwy zostały nadane ze względu na bliskość kościołów pod wezwaniem apostoła oraz męczennicy.
 • Domus Romana – świetnie zachowany dom rzymskiego dostojnika pochodzący najprawdopodobniej z I w. n.e.. Najbardziej spektakularnym odkryciem archeologicznym była tu trójwymiarowa mozaika podłogowa. Obecnie na terenie domu znajduje się tam muzeum.

W okolicy

 • Mdina – miasto-cytadela wybudowana przez Arabów jako nowa stolica wyspy. Od Rabatu oddzielona zaledwie niewielkim parkiem.
 • Buskett Gardens – jedyny las, a raczej jego namiastka, na Malcie. Ogrody powstały za panowania jednego z Wielkich Mistrzów, jako miejsce służące do polowań na większą zwierzynę.
 • Klify Dingli – część zachodniego wybrzeża słynąca z najwyższych na Malcie klifów – wznoszą się one nawet 250 m ponad poziom morza.

Gastronomia

Na najbardziej turystycznej ulicy – Triq San Pawl – można znaleźć kilka dobrych restauracji oferujących maltańskie dania z owoców morza, królika, a nawet z konia. Tradycyjną przekąską są także pastizzi – niewielkie wypieki z ciasta francuskiego z nadzieniem z ricotty lub pasty groszkowej. Właśnie w Rabacie, niedaleko przystanku autobusowego można dostać najlepsze pastizzi na Malcie. Choć tradycyjne pastizzerie nie ujmują zazwyczaj wyglądem, warto się skusić na ten przysmak.

Zakupy

W mieście można znaleźć kilka sklepików z lokalnymi przysmakami (głównie słodyczami), pamiątkami oraz tradycyjnym rękodziełem. W pobliskiej Mdinie warto się wybrać do sklepu Mdina Glass, gdzie można kupić niezwykle kolorowe, tradycyjne wyroby ze szkła.

Życie nocne

Współczesny Rabat jest miastem wyjątkowo spokojnym i cichym. Znajduje się tu kilka lokalnych barów czynnych do późniejszych godzin, jednak miłośnicy nocnego życia powinni szukać wrażeń w innych częściach wyspy.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Ubiór – kąpiel i opalanie się topless są niedozwolone. Chodzenie po ulicach lub po hotelu w skąpym stroju lub kostiumie kąpielowym jest niewskazane. Odpowiedni strój wymagany jest, kiedy odwiedza się świątynie. W większości restauracji i hoteli obowiązuje elegancki, lecz nieformalny strój, z wyjątkiem kasyn, gdzie mężczyźni muszą mieć marynarkę i krawat.

Rabat, Malta i Gozo - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  112°   51 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.17°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  51°   44 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  112°   37 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:44

Rabat - klimat w Malta i Gozo