Three Cities - wakacje już od 849 zł

Na wakacje: Three Cities, Malta i Gozo

Przewodnik turystyczny: Malta i Gozo/ Wyspa Malta/ Region Valletta/ Three Cities

Częściowe zachmurzenie
10°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1025 hPa
Wiatr:
13 km/h300°
Piękne, zabytkowe miasta, leżące na dwóch cyplach wokół Zatoki Stoczniowej, na południe od stolicy wyspy – Valletty. Otoczone są fortyfikacjami, nazwanymi imieniem, Wielkiego Mistrza Zakonu, Nicolasa Cotonera. Nazwy miast uległy zmianie po II wojnie Światowej, dzisiaj Birgu to Vittoriosa, Isola – Senglea, a Bormla – Cospicua. Miasta, do czasu wybudowania Valletty, były siedzibą Joannitów. Podczas II wojny światowej pełniły funkcję obronne, ze względu na swe położenie. Najciekawszym z trzech miast jest Vittoriosa. Warto tu zobaczyć przede wszystkim Fort św. Anioła, kościół św. Wawrzyńca oraz pałac Inkwizytora z licznymi freskami i herbami, a także Pomnik Zwycięstwa. Senglea jest miejscem, do którego przybywają artyści z całej Europy. Z wartowni Senglea Point Vedette, roztacza się bajkowy widok na port.

Geografia i przyroda

Three Cities to zabytkowe miasta położone na południe od stolicy wyspy na dwóch cyplach wokół Grand Harbour.

Historia

Joannici, którzy przybyli na Maltę w 1530 roku, postanowili osiedlić się na obszarze znanym pod nazwą Il Borgo del Castello, który później przekształcił się w miasto Birgu. Na wybranym przez zakon półwyspie powstały pierwsze oberże i pałace. Wielki mistrz zaraz po Wielkim Oblężeniu w 1565 roku zmienił nazwę miasta na Vittoriosa, czyli Zwycięska. Niestety pomimo zasług dla obrony kraju, wkrótce straciła status stolicy na rzecz nowopowstałej Valletty. Obecnie Senglea, Cospicua i Vittoriosa tworzą niewielkie trójmiasto, w którym życie płynie niezwykle spokojnie. Przy nabrzeżu znajduje się zaledwie kilka kawiarenek. Pozostała część miast to wąskie ciche uliczki, na których wieczorami przesiadują Maltańczycy.

Atrakcje

 • Vittoriosa (Birgu) – miejscowość posiadająca kilka ciekawych budowli, np. Fort św. Anioła, Kościół św. Wawrzyńca, Pałac Inkwizytorów oraz Muzeum Morskie. Spacerować można wąskimi uliczkami, które zabudowane są starymi domami z pięknymi, drewnianymi balkonami.
 • Senglea (L'Isla) – znana ze słynnego ogrodu Safe Haven Garden, z którego można podziwiać Vallettę i Grand Harbour. W ogrodzie znajduje się charakterystyczna wieża strażnicza z wyrzeźbionymi symbolami oka i ucha.
 • Cospicua (Bormla) – do najważniejszych zabytków należy kościół Niepokalanego Poczęcia, mury osłonowe bogato zdobione rzeźbionymi bramami triumfalnymi, z których najpiękniejszą jest Żabbar Gate. Zdobi ją popiersie wielkiego mistrza Nicolasa Cotonera, który sfinansował budowę umocnień nazwanych jego imieniem.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Ubiór – kąpiel i opalanie się topless są niedozwolone. Chodzenie po ulicach lub po hotelu w skąpym stroju lub kostiumie kąpielowym może wzbudzić zgorszenie. Odpowiedni strój wymagany jest, kiedy odwiedza się świątynie. W większości restauracji i hoteli obowiązuje elegancki, lecz nieformalny strój, z wyjątkiem kasyn, gdzie mężczyźni muszą mieć marynarkę i krawat.

Three Cities, Malta i Gozo - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  15°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1025hPa
  wiatr:
  164°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:42
  zach. słońca:
  17:50
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  204°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:40
  zach. słońca:
  17:51
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  303°   33 km/h
  wsch. słońca:
  06:39
  zach. słońca:
  17:52
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  278°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:38
  zach. słońca:
  17:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  289°   31 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  17:54

Three Cities - klimat w Malta i Gozo