Valletta - wakacje już od 1049 zł

Na wakacje: Valletta, Malta i Gozo

Przewodnik turystyczny: Malta i Gozo/ Wyspa Malta/ Region Valletta/ Valletta

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
35 km/h130°
Stolica Malty, a jednocześnie najdalej na południe położona stolica europejska, została założona w 1566 roku przez zakon Joannitów, dzięki czemu zwana jest również Miastem Rycerzy. Niezwykła, stara zabudowa miasta wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto oprócz zabytkowej architektury oferuje także kilka ogrodów, z których rozciąga się wspaniały widok na Sliemę (od północy) oraz Three Cities (od południa). Valletta została zbudowana jako miasto-forteca, dlatego wysokie na kilkadziesiąt i szerokie na kilkanaście metrów mury nie powinny nikogo dziwić. Główną ulicą miasta jest Triq ir-Repubblika (Republic Street), przy której znajdują się restauracje, sklepy, muzea oraz większość zabytków. Miłośnicy sztuki i historii, zarówno tej dawnej jak i współczesnej, z pewnością nie będą się nudzić.

Geografia i przyroda

Valletta położona jest w północno – wschodniej części wyspy, na cyplu rozdzielającym dwie zatoki – Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Klimat jest charakterystyczny dla Morza Śródziemnego, lata są gorące i suche, natomiast zimy raczej łagodne i deszczowe.

Historia

Obecna stolica Malty została wybudowana w XVI wieku, kiedy to po odparciu tureckiego zagrożenia na zboczach Mount Sceberras postanowiono zbudować nowe miasto-fort. Papież Pius IV przysłał nawet swojego architekta Francesca Laparellego, który miał nadzorować budowę. Ukończono ją w ciągu pięciu lat, a miasto nazwano Valletta na cześć Jeana de La Valette dowodzącego obroną podczas tureckiego oblężenia. Miasto posiada regularny układ ulic. Prawie wszystkie przecinają się pod kątem prostym, wyjątkami są ulice prowadzące wzdłuż murów miejskich. Kolejny architekt Gerolamo Cassar, który pracował przy ukończeniu budowy miasta zajął się także projektowaniem rezydencji dla rycerzy zakonnych, tzw. auberges. Zaprojektował on także Pałac Wielkich Mistrzów oraz wspaniałą katedrę św. Jana – patrona Kawalerów Maltańskich.

Atrakcje

 • Zabytkowa zabudowa Valletty znalazła się w 1980 roku na liście UNESCO
 • Pałac Wielkich Mistrzów – w przeszłości stanowił siedzibę Joanitów, znajduje się w nim zbrojownia, dziedzińce, sale reprezentacyjne. Obrazy i fryzy znajdujące się we wnętrzu pałacu przedstawiają historię Kawalerów Maltańskich. Obecnie swoją siedzibę ma tu prezydent i parlament Malty.
 • Katedra św. Jana – wzniesiona w latach 1572 – 1581, główne miejsce kultu religijnego Joanitów, wspaniały przykład sakralnej sztuki baroku, znajduje się w niej najwspanialszy obraz Caravaggia Ścięcie świętego Jana.
 • Narodowe Muzeum Archeologii – kolekcja starożytnych eksponatów, zebranych z maltańskich świątyń i grobowców.
 • Fort św. Elma – zgromadzone tu zostały zbiory dotyczące głównie czasów II wojny światowej, na jego terenie znajduje się także Muzeum Wojny.
 • Teatr Manoela – jeden z najstarszych teatrów w Europie, wzniesiony w 1731 roku przez Wielkiego Mistrza Manoela de Vilhena.

W okolicy

 • Birkirkara – część konurbacji Valletty, leży na zachód od stolicy. Zabytkowe centrum z wąskimi uliczkami i dawnymi rezydencjami. Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych kościołów na wyspie: św. Heleny oraz Zwiastowania.
 • Hamrun – miejscowość z wieloma ciekawymi sklepami, słynąca z tradycji wyplatania koszy.
 • Qormi – popularny ośrodek rzemiosła, znany pod nazwą Casal Fornaro.
 • Maglio Gardens – to promenada prowadząca przez centrum Floriany, stoi tu pomnik wielkiego mistrza Vilheny. Na terenie Independence Arena mieści się stadion piłkarski. W ogrodzie botanicznym rosną różne egzotyczne rośliny, m.in rzadkie gatunki kaktusów.

Sport i plaże

 • Warto wybrać się w rejs wzdłuż wybrzeża Valletty oraz pobliskich miast – Sliemy, Three Cities, Marsy. Statek wpływa do każdej zatoczki, dzięki czemu jak na dłoni można zobaczyć skaliste plaże, porty, doki, forty oraz wysokie mury miejskie.

Gastronomia

W stolicy Malty można znaleźć wiele lokali serwujących zarówno kuchnię międzynarodową jak i tradycyjną kuchnię maltańską. Specjalnością jest królik, przyrządzany na wiele sposobów – praktycznie każde miasto na Malcie ma swój własny przepis. Warto też skosztować ryb i owoców morza, zwłaszcza tuńczyka i ośmiornicy, które są lokalnymi przysmakami. Tradycyjną przekąską maltańską są także pastizzi – niewielkie wypieki z ciasta francuskiego z nadzieniem z ricotty lub pasty groszkowej. Niestety lokale gastronomiczne w stolicy Malty są dość wcześnie zamykane – większość z nich działa jedynie do godziny 20:00 i tylko nieliczne są czynne dłużej.

Zakupy

Największą i najbardziej ruchliwą ulicą jest Triq ir-Repubblika, gdzie można znaleźć luksusowe butiki, sklepy z pamiątkami oraz lokalnym rzemiosłem.

Życie nocne

Po godzinie 22 Valletta zapada w sen. Niewiele tu barów czynnych do późniejszych godzin, a dyskotek czy klubów nocnych nie ma w ogóle. Miłośnicy nocnego życia powinni się udać do Paceville, gdzie zabawa trwa do białego rana.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Ubiór – kąpiel i opalanie się topless są niedozwolone. Chodzenie po ulicach lub po hotelu w skąpym stroju lub kostiumie kąpielowym może wzbudzić zgorszenie. Odpowiedni strój wymagany jest, kiedy odwiedza się świątynie. W większości restauracji i hoteli obowiązuje elegancki, lecz nieformalny strój, z wyjątkiem kasyn, gdzie mężczyźni muszą mieć marynarkę i krawat.

Valletta, Malta i Gozo - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  112°   51 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.17°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  51°   44 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  112°   37 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:44

Valletta - klimat w Malta i Gozo