Region Valletta - wakacje już od 1049 zł

Na wakacje: Region Valletta, Malta i Gozo

Przewodnik turystyczny: Malta i Gozo/ Wyspa Malta/ Region Valletta

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
35 km/h130°
Stolica Malty leży na Półwyspie Sceberras pomiędzy zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour, na północno-wschodnim wybrzeżu Wyspy. Valetta jest pięknym miastem o bogatej historii. Wart o tu zwiedzić m.in. Konkatedrę Św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów i Teatr Manoela oraz liczne muzea (Archeologiczne, Sztuk Pięknych, Wojny, Zabawek...). W regionie stolicy ulokowało się kilka innych, niezwykle ciekawych miejsc. Na południe od Valetty koniecznie trzeba odwiedzić Trzy Miasta, obejmujące Sengleę, Vittoriosę i Cospicuę, (wcześniej znane jako: Isola, Birgu i Bormla), imponujące, zabytkowe miejsca, które malowniczo wznoszą się nad brzegami Zatoki Stoczniowej. Najciekawsze zabytki to m.in. Fort św. Anioła z IX w. oraz wartownia Senglea Point Vedette, z bajecznym widokiem na port. Na północ od stolicy znajdują się St. Julian's oraz sąsiednia Silema – pełne zabytkowych kamiennic i luksusowych rezydencji. Są to świetne miejsca dla lubiących morskie i słoneczne kąpiele, zakupy i zabawę do białego rana. Będąc w tym regionie warto też zobaczyć Mdinę i Rabat, dwie miejscowości pełne zabytków z różnych okresów, kontrastujące ze sobą – cicha i spokojna Mdina i głośny Rabat, centrum handlowe wyspy.

Atrakcje

 • Valletta – stolica i najbardziej znane miasto kraju. Znajduje się tu mnóstwo zabytków z okresu dominacji Kawalerów Maltańskich – Pałac Wielkich Mistrzów, oberże narodowe zakonników oraz katedra św. Jana.
 • Mdina – miasto zacisznych uliczek, pięknych kościołów i starych domów. Cennym zabytkiem jest katedra w stylu barokowym, muzeum katedralne, lochy Mdiny oraz Muzeum Historii Naturalnej.
 • Rabat – starożytna stolica Malty, najważniejsze zabytki to kościół i grota św. Pawła, podziemne cmentarze (katakumby) św. Agaty i św. Pawła oraz dom rzymskiego arystokraty (Domus Romana).
 • Mosta – miejscowość słynąca z kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, a dokładniej z jego imponującej kopuły, widocznej z niemal wszystkich punktów widokowych na Malcie.

Ośrodki

 • Sliema – główny ośrodek turystyczny, gdzie swój początek ma promenada prowadząca nad zatokę St Julian's Bay, znajdują się tu także parki i tereny rekreacyjne, centrum handlowe oraz eleganckie butiki
 • St. Julian’s – modny kurort słynący z restauracji, barów i nocnego życia. W zatoce Spinola, otoczonej przez nadbrzeżne kafejki, kołyszą się na wodzie kolorowe łodzie rybackie. Na przylądku Dragonara w XIX-wiecznym dworze znajduje się kasyno.

Geografia i przyroda

Region obejmuje stolicę kraju oraz okoliczne tereny. Jest to najbardziej zaludniona część Malty, należy także do najgęściej zaludnionych rejonów w całej Europie. Klimat nie różni się od tego dla innych części wyspy – dominują bardzo ciepłe i suche lata oraz łagodne i wilgotne zimy.
Linia brzegowa w tej części jest wyjątkowo poszarpana. Sama Valletta leży na dość dużym cyplu zwanym dawniej Mount Sceberras położonym pomiędzy dwoma głębokimi zatokami –
Grand Harbour i Marsamxett Harbour.

Historia

Historia regionu to przede wszystkim historia jego miast – Rabatu, Mdiny i Valletty. W czasach starożytnych funkcje stołeczne pełniło miasto Melita – obecny Rabat. Rezydowali tam Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie oraz Bizantyjczycy. Pod panowaniem Arabów na obrzeżach wybudowano cytadelę, w której zasiadały nowe władze. Miasto nazwano Mdina, co po arabsku oznacza właśnie „miasto”, a starej stolicy nadano nazwę Rabat, czyli po arabsku „przedmieścia”. Życie polityczne skupione było więc we zachodnio-centralnej części wyspy.
Na wschodzie z kolei znajdowały się w tym czasie Bormla, Birgu i L-Isla, obecnie znane jako Cospicua, Vittoriosa i Senglea lub pod zbiorczą nazwą Three Cities, czyli po prostu Trzy Miasta. Tam początkowo osiedlili się Joannici. W XVI wieku, po Wielkim Oblężeniu Malty oraz po odparciu zagrożenia tureckiego postanowiono wybudować nową stolicę na cyplu na przeciwko Trzech Miast. Na cześć dowódcy z czasów oblężenia nowa forteca dostała nazwę Valletta. Pracę nad budową nadzorował Francesco Laparelli przysłany tu przez samego papieża Piusa IV. Miasto posiada regularny układ ulic, prawie wszystkie przecinają się pod kątem prostym, wyjątkami są ulice prowadzące wzdłuż murów miejskich. Kolejny architekt Gerolamo Cassar, który pracował przy ukończeniu budowy miasta zajął się później projektowaniem auberges,czyli rezydencji dla rycerzy zakonnych, a także Pałacu Wielkich Mistrzów oraz wspaniałej katedry św. Jana. Od tego czasu Valletta jest nie tylko polityczną i administracyjną, ale także kulturową stolicą Malty.

Sport i rekreacja

 • Gładkie skały zatoczek północnej Sliemy gwarantują dobre warunki do pływania i wypoczynku.
 • Zatoka Balluta słynie z uroczych ogrodów palmowych i basenu do piłki wodnej. Latem w sobotnie wieczory miejscowa drużyna rozgrywa tu mecze.
 • W St. Julian’s można zagrać w kręgle oraz spróbować swoich sił w licencjonowanej szkole nurkowania.
 • W lutym lub marcu ma miejsce Maraton Maltański. 42-kilometrowa trasa prowadzi z Rabatu do Sliemy.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Ubiór – kąpiel i opalanie się topless są niedozwolone. Chodzenie po ulicach lub po hotelu w skąpym stroju lub kostiumie kąpielowym może wzbudzić zgorszenie. Odpowiedni strój wymagany jest, kiedy odwiedza się świątynie. W większości restauracji i hoteli obowiązuje elegancki, lecz nieformalny strój, z wyjątkiem kasyn, gdzie mężczyźni muszą mieć marynarkę i krawat.

Region Valletta, Malta i Gozo - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  112°   51 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.17°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  51°   44 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  112°   37 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:44

Region Valletta - klimat w Malta i Gozo