Wyspa Comino - wakacje już od 1129 zł

Na wakacje: Wyspa Comino, Malta i Gozo

Przewodnik turystyczny: Malta i Gozo/ Wyspy Gozo i Comino/ Wyspa Comino

Możliwe przejściowe opady deszczu
14°C
Opady:
0.3 mm
Zachmurzenie:
61%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
32 km/h320°
Malutka wyspa (3,5 km²) w Archipelagu Malty, położona pomiędzy wyspami Malta i Gozo. Na stałe mieszka tu tylko jedna rodzina, która prowadzi jedyny na wyspie hotel. Niegdyś ulubiona wyspa piratów, na której ukrywano zrabowane skarby, dziś wspaniałe miejsce na wypoczynek z dala od cywilizacji. Najbardziej znaną atrakcją wyspy jest Błękitna Laguna, zachwycająca turkusem i przejrzystością wody. Na wyspie obecnie znajduje się rezerwat ptaków oraz trzy malutkie, piaszczyste plaże. Comino to także świetne miejsce do nurkowania.

Atrakcje

 • Blue Lagoon – Błękitna Laguna to zdecydowanie najpiękniejszy zakątek Comino, reklamówka całej Malty – ze względu na kryształowo przeźroczystą taflę.
 • Comino Tower – najlepszy punkt widokowy na wyspie. Wieża została wzniesiona w XVII wieku dla ochrony kanału Gozo przed piratami.

Ośrodki

 • Comino – znajduje się tu 4 –gwiazdkowy hotel Cominio. Na promie można wykupić całodzienną kartę pobytową, uprawniającą do korzystania z wszystkich hotelowych atrakcji sportowych.

Geografia i przyroda

Comino to najmniejsza z zamieszkanych wyspa Archipelagu Malty. Wyróżnia się surowym, skalistym krajobrazem dzikiego wybrzeża, pełnym klifów, jaskiń i zatoczek, gdzieniegdzie rosną pinie czy makia. Na wyspie są trzy małe piaszczyste plaże. Znajduje się tu również rezerwat ptactwa.
Po drugiej stronie Blue Lagoon znajduje się niewielka skalista wyspa – Cominotto.

Historia

Comino znana była już w czasach rzymskich, kiedy zamieszkiwali ją rolnicy, jednak przez długi okres w swojej historii należała do wysp słabo zaludnionych. Dzikie wybrzeże kusiło piratów, którzy wykorzystywali wyspę jako miejsce postoju przed najazdami na Maltę i Gozo. W późniejszych wiekach na Comino zjeżdżali się kłusownicy, wykorzystując ten teren do polowań. W wiekach XVI i XVII na Comino więziono również rycerzy, skazanych za drobne przestępstwa – odludna wyspa była idealnym miejscem na wygnanie.

Sport i rekreacja

 • Cominio to przede wszystkim idealny obszar do nurkowania, zwłaszcza w rejonach Błękitnej Laguny, gdzie woda ma prawdziwie turkusowy odcień.
 • W pobliżu hotelu Cominio jest piaszczysta plaża, oraz 8 kortów tenisowych.
 • Istnieje również możliwość uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa i jazdy na nartach wodnych.
 • Turyści, którzy nie korzystają z kuchni hotelowej, nie mają niestety zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o jedzenie. Na wyspie nie ma sklepów, a jedyną możliwość zakupu przekąsek bądź picia, jest obwoźny fast-food o sporo zawyżonych cenach.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Ubiór – kąpiel i opalanie się topless są niedozwolone. Chodzenie po ulicach lub po hotelu w skąpym stroju lub kostiumie kąpielowym może wzbudzić zgorszenie. Odpowiedni strój wymagany jest kiedy odwiedza się świątynie. W większości restauracji i hoteli obowiązuje elegancki lecz nieformalny strój, z wyjątkiem kasyn, gdzie mężczyźni muszą mieć marynarkę i krawat.

Wyspa Comino, Malta i Gozo - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  14°C
  opady:
  4.2 mm
  zachmurzenie:
  61%
  wilgotność:
  71%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  253°   30 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  17:12
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.7°C max.13°C
  opady:
  5.2 mm
  wiatr:
  277°   27 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  17:13
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.13°C max.15°C
  opady:
  9.9 mm
  wiatr:
  302°   41 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  17:14
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.13°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  79°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  17:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.7°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  146°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  17:16

Wyspa Comino - klimat w Malta i Gozo