Wyspa Gozo - wakacje już od 1399 zł

Na wakacje: Wyspa Gozo, Malta i Gozo

Przewodnik turystyczny: Malta i Gozo/ Wyspy Gozo i Comino/ Wyspa Gozo

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
35 km/h130°
Niewielka wyspa o powierzchni 67 km², położona ok. 6 km od północnego wybrzeża Malty, wg legendy to właśnie tu piękna nimfa Kalipso więziła Odyseusza. Kameralna atmosfera, piękna przyroda, malownicze krajobrazy. Znakiem rozpoznawczym wyspy jest ciekawa formacja skalna Azure Window ukształtowana w formie łuku wyrastającego z morza. Wyspa kryje także wiele innych ciekawych miejsc, m.in. wioski wewnątrz wyspy zachwycające oryginalną zabudową. Wyspa często odwiedzana jest przez nurków oraz ludzi poszukujących dziewiczej przyrody i niepowtarzalnej atmosfery.

Atrakcje

 • Azure Window (Błękitne okno) – słynna monumentalna formacja wapienna, przypominająca kształtem arkadę, usytuowana niedaleko przylądka Dwejra w zachodniej częśći wyspy. Wielką atrakcję stanowi przepływanie pod nią łódką, co pozwala na zajrzenie pod krystalicznie czystą, lazurową, taflę wody.
 • Ggantija – kompleks prehistorycznych świątyń sprzed 3600-3000 lat, zbudowanych wg legendy przez olbrzymkę Ggantiję. Niektóre z bloków ważą nawet 50 ton. Kompleks uważany jest za najstarszą, wolnostojącą kamienną konstrukcję na świecie, jest więc starszy od egipskich piramid czy Stonehenge.
 • Victoria (Rabat) – największą atrakcją jest tu ogromny zamek, górujący nad miastem. Mury obronne wokół twierdzy pochodzą z XVII wieku i wzniósł je hiszpański król Filip II, a potem wzmocnili je joannici. Zamczysko stanowiło schronienie dla mieszkańców wyspy podczas najazdów Turków i piratów.

Ośrodki

 • Victoria (Rabat) – największe miasto wyspy i jednocześnie stolica. To tam znajduje się najwięcej sklepów i restauracji.
 • Ramla Bay – popularne miejsce z jedyną piaszczystą plażą na wyspie (i jednocześnie najbardziej zatłoczoną). Obok plaży znajduje się mnóstwo kawiarni i obiektów sportowych.

Geografia i przyroda

Gozo znajduje się zaledwie 6 km od północnych brzegów Malty. Turyści zatrzymują się tu zwykle tylko na jeden dzień, stąd wyspa zachowała swój pierwotny krajobraz i stanowi raj dla miłośników przyrody i ciszy. Plaże są tu zdecydowanie mniej zatloczone, a ulice i bary spokojniejsze. W krajobrazie dominują przede wszystkim skaliste klify, niewielkie zatoczki i wszechoobecne oleandry. Wyspa liczy 67 km2 i jest zamieszkana zaledwie przez 31 tys. osób.

Historia

Wg legendy to właśnie tutaj nimfa Kalipso więziła Odyseusza przez 7 lat. Tu również znajduje się najbardziej znana z megalitycznych świątyń – Ggantija. Gozo w ciągu wieków była celem najazdów Arabów i piratów. Stąd wyspa ta nie była tak zamieszkana jak sąsiednia Malta – mieszkańcy często trafiali do niewoli, a ci którym udało się przeżyć, żyli głównie z rybołóstwa i rolnictwa. Obecnie wyspa oficjalnie należy do Malty, jednak jej administracyjną stolicą jest Victoria (Rabat).

Sport i rekreacja

 • Błękitna woda Morza Śródziemnego oraz rafy koralowe stanowią prawdziwy raj dla nurków. Szczególnie chętnie odwiedzane jest wybrzeże Dwejra.
 • Popularne są także inne sporty wodne jak narty wodne, windsurfing, pływanie. Istnieje również możliwość wynajęcia kajaków.
 • Warto wybrać się na safari jeepem po wyspie.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Ubiór – kąpiel i opalanie się topless są niedozwolone. Chodzenie po ulicach lub po hotelu w skąpym stroju lub kostiumie kąpielowym może wzbudzić zgorszenie. Odpowiedni strój wymagany jest kiedy odwiedza się świątynie. W większości restauracji i hoteli obowiązuje elegancki lecz nieformalny strój, z wyjątkiem kasyn, gdzie mężczyźni muszą mieć marynarkę i krawat.

Wyspa Gozo, Malta i Gozo - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  112°   51 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.17°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  51°   44 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  112°   37 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:44

Wyspa Gozo - klimat w Malta i Gozo