Wyspa Malta - wakacje już od 689 zł

Na wakacje: Wyspa Malta, Malta i Gozo

Przewodnik turystyczny: Malta i Gozo/ Wyspa Malta

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
35 km/h130°
Największa z Wysp Archipelagu Maltańskiego, leżącego na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycyli. Znajduje się na niej stolica kraju – Valetta. Malta jest wyspą o długiej i ciekawej historii, na której swe piętno odcisnęły różne narody. Zarówno w stolicy jak i innych częściach wyspy, warto zwiedzić liczne zabytki i muzea, m.in. średniowieczne miasta i zamki. Jednym z ciekawszych miejsc, oprócz Valletty, jest "Ciche Miasto" Mdina, położone na wzgórzu w centralnej części wyspy. Malta słynie z najlepszych w basenie Morza Śródziemnego warunków do nurkowania oraz wspaniałych, nadmorskich krajobrazów. Plaże w większości są skaliste, ale krystaliczna czystość i wysoka temperatura wody w pełni rekompensują niewygody. Najbardziej znaną, spośród nielicznych plaż piaszczystych, jest ta przy Golden Bay i Ghajn Tuffieha Bay.

Regiony

 • Region Valletta – obejmuje stolicę kraju oraz liczne mniejsze lub większe miasta położone dookoła niej. Region ten jest najgęściej zaludnionym w kraju.
 • Malta Południowa – rozciąga się od Żabbar na wschodzie po Żurrieq na zachodzie. Charakterystyklifowy charakter wybrzeża.
 • Malta Północna – dobra baza wypadowa na wyspę Gozo i Comino, zaletą są piaszczyste plaże

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Valletta, Marsa, Bugibba, Mgarr.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Mdina, Valletta, katakumby św. Pawła w Rabacie, świątynie megalityczne: Tarxien, Hagar Qim i Mnajdra, Hypogeum Hal-Saflieni, Blue Grotto, jaskinia Ghar Dalam.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Valletta, Malta Północna

Geografia i przyroda

Malta, dzięki śródziemnomorskiemu łagodnemu klimatowi oraz długiej linii brzegowej, dysponuje doskonałymi warunkami dla rozwoju turystyki. W południowo-zachodniej części dominują klify, natomiast na południu oraz wschodzie skaliste plaże są o wiele bardziej dostępne. Opady występują wyłącznie w czasie zimy, w lecie klimat jest wyjątkowo suchy i gorący. Szata roślinna jest raczej uboga, stanowi ją głównie makia.
Na Malcie nie zachowały się żadne duże dziko żyjące zwierzęta – największym gatunkiem jest królik, który zresztą jest ulubionym daniem Maltańczyków. Na wyspie można za to znaleźć mnóstwo gatunków ptaków.

Historia

Historia wyspy zaczyna się w 6 tysiącleciu p.n.e., kiedy przybywają tu pierwsi osadnicy, którzy następnie stworzyli potężną cywilizację, po której do dziś zachowały się jedynie monumentalne świątynie Tarxien, Ta’Hagrat, Skorba, Hagar Qim i Mnajdra. W starożytności Malta podbita została przez Fenicjan, a później przeszła w ręce Kartagińczyków. W tym czasie stolicą wyspy było miasto Melita – obecny Rabat. Na początku naszej ery, około roku 60, na wyspie pojawił się święty Paweł, głosząc wiarę chrześcijańską. W czasach nowożytnych Malta była siedzibą Zakonu Kawalerów Maltańskich. W 1800 roku Malta staje się kolonią brytyjską. Władze kolonialne rezydują przede wszystkim w stolicy – mieście Valletta, które przeżywa wówczas swój rozkwit. W tym czasie na Malcie intensywnie rozwija się także przemysł, budowane są dzielnice industrialne i portowe, jak np. Marsa.

Sport i rekreacja

 • Różnorodne plaże sprawiają, że każdy tu znajdzie coś dla siebie. Region oferuje piękne piaszczyste i skaliste plaże, kamyczkowe wybrzeża oraz skaliste klify.
 • Na półwyspie Dragonara i Lido San Gorg można wykupić kartę pobytową, co uprawnia do korzystania z urządzeń sportowych.
 • Noc na morzu z Captain Morgan – wycieczka statkiem do zacisznej zatoki, połączona z kąpielą w morzu i barbecue. Następnie tańce i zabawy dla chętnych.
 • Playmobil Fun Park – fabryka zabawek zorganizowała plac zabaw, wodne zjeżdżalnie, jak również możliwość zwiedzania fabryki.
 • Dla starszych dzieci i młodzieży w Paceville (St Julian's ) jest kręgielnia i atrakcyjne dyskoteki.
 • Marsa Sports Club – (4km na południe od Valletty) olbrzymi kompleks sportowy, w którym każdy może znaleźć interesujące zajęcie.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro €
 • Wizy – nie są wymagane dla turystów z Polski.
 • Ubiór – kąpiel i opalanie się topless są niedozwolone. Chodzenie po ulicach lub po hotelu w skąpym stroju lub kostiumie kąpielowym jest niewskazane. Odpowiedni strój wymagany jest, kiedy odwiedza się świątynie. W większości restauracji i hoteli obowiązuje elegancki, lecz nieformalny strój, z wyjątkiem kasyn, gdzie mężczyźni muszą mieć marynarkę i krawat.

Wyspa Malta, Malta i Gozo - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  112°   51 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.17°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  51°   44 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  112°   37 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:44

Wyspa Malta - klimat w Malta i Gozo